Wyposażenie małych łazienek – o co koniecznie musisz zadbać?
Bardzo mała łazienka – bardzo duży problem? Niekoniecznie. Stosując się do kilku wskazówek, możesz sprawić, że nawet niewielka łazienka w bloku zostanie optycznie powiększona, a przy tym okaże się funkcjonalna i komfortowa. Oczywiście przyjdzie Ci zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami i pytaniami: “gdzie umieścić pralkę?”, “postawić prysznic czy wannę?”, “jak oświetlić łazienkę bez okna?”, “jak maksymalnie wykorzystać małą przestrzeń?” – to tylko niektóre z nich. Oto kilka wskazówek, dzięki którym aranżacja małej łazienki w bloku okaże się stuprocentowym sukcesem!
Optymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience o niewielkiej powierzchni
Swobodny dostęp do umywali, toalety czy innego wyposażenia łazienkowego to absolutna podstawa. Kluczem do sukcesu w projekcie małej łazienki będzie więc zachowanie odpowiednich odstępów między poszczególnymi urządzeniami sanitarnymi, by korzystanie z pomieszczenia było wygodne dla każdego domownika.
Specjaliści podpowiadają, by zadbać przede wszystkim o wystarczająco dużo miejsca przed umywalką (najlepiej by była to przestrzeń o wymiarach minimum 100×65 cm), a także przed sedesem (60×60 cm). Dzięki temu zarówno korzystanie z toalety, jak i dbanie o higienę będzie wygodne i bezproblemowe. Zyskując swobodny dostęp do umywalki, sprawiasz, że łazienka staje się bardziej przestronna, co ma wpływ także na jej estetykę.
Jeżeli jest to możliwe, wykorzystaj wnękę w łazience – np. do umieszczenia szafki na akcesoria, pralki czy umywalki
Idealna ceramika? Podwieszana!
Ceramiczne wyposażenie niewielkiej łazienki, w tym miska sedesowa czy mała umywalka to oczywiście podstawa. W tym wypadku najlepiej sprawdzić się mogą elementy podwieszane (ścienne), które pozostawią wolną przestrzeń na podłodze, a dodatkowo – dzięki montażu na stelażach – w niektórych przypadkach będą pełnić rolę niewielkiej półki. Co więcej, pod umywalką możesz zamontować np. szafkę na detergenty czy inne akcesoria łazienkowe.
Warto dodać, że nie brakuje na rynku wyposażenia łazienki dedykowanemu małym powierzchniom. Możesz więc kupować i montować WC, umywalki czy inne rozwiązania w mniejszych o kilka cm wymiarach. Polecane rozwiązania do łazienek o niewielkim metrażu? Opływowe umywalki o szerokości do 40 cm, które rozwiązują problem mieszkańców. Oczywiście pamiętaj, by przed zakupem dokonać stosownych pomiarów.
Kabina prysznicowa czy wanna?
Problemem aranżacyjnym w małej łazience jest bez wątpienia konieczność wyboru między prysznicem a wanną. To pierwsze rozwiązanie wydaje się lepsze – brodziki zajmują mniej miejsca, dostęp do kabiny jest łatwiejszy, a do tego zapewnia możliwość szybkiego umycia całego ciała. Dzięki temu korzystanie z łazienki może okazać się wygodniejsze i bardziej ekonomiczne (kąpiel pod prysznicem zużywa mniej wody).
Problemem małych łazienek często jest brak możliwości zamontowania większej wanny z parawanem. Nie oznacza to jednak, że nie warto zastanowić się nad rozwiązaniami o mniejszych wymiarach. Nawet one pozwolą Ci przeprowadzić relaksującą kąpiel, o której po ciężkim dniu pracy lub nauki marzy większość z nas. Mała łazienka z wanną jest możliwa, ale polecamy modele w zabudowie.
Jeżeli zależy Ci na tym, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń i uczynić swoją łazienkę nowocześniejszą, postaw na odpływ liniowy.
Jaka bateria do umywalki na małym metrażu?
Wysokość i długość baterii umywalkowej ma ogromny wpływ na komfort domowników – wybierając odpowiednie wymiary, nie tylko zyskujesz odpowiednio dużo miejsca, ale również unikasz ryzyka rozchlapywania się wody na podłodze i ściankach.
Dobrym pomysłem w małej łazience są krótkie wylewki, a także armatura podtynkowa, dzięki którym ukryjesz wszelkie elementy instalacyjne.
Jakie meble łazienkowe do niewielkiego pomieszczenia?
Pomysły na małą łazienkę mogą być bardzo różnorodne – liczne inspiracje powodują, że z całą pewnością znajdziesz również odpowiednie meble. Jeżeli nie posiadasz zbyt wiele miejsca, postaw na szafki podwieszane albo podumywalkowe, wysuwane wieszaki na ręczniki czy specjalne uchwyty montowane na jednej ze ścian, które pozwolą np. na efektywne przechowywanie maszynki do golenia.
Na rynku znajdziesz wiele wiszących mebli, które dają wrażenie lekkości i są ciekawym pomysłem na uzupełnienie łazienkowego wyposażenia.
Jak optycznie powiększyć przestrzeń, urządzając małą łazienkę?
Istnieją rozwiązania optycznie powiększające łazienkę. Tym najważniejszym jest duże lustro nad umywalką, które okaże się również bardzo przydatne i sprawi, że łazienka będzie stylowa. Co więcej, warto stosować jasne kolory – zwłaszcza odbijające światło białe płytki ceramiczne na ścianach i podłogach, które dadzą wrażenie przestronności i które również powiększą optycznie przestrzeń.
Nie zapomnij także o odpowiednich źródłach światła, zwłaszcza, jeżeli w Twojej łazience nie ma okna. Postaw nie tylko na górne oświetlenie, ale również pojedyncze lampki – np. nad lustrem, szafkami czy prysznicem, które dodatkowo zapewnią Ci komfort i sprawią, że stworzysz w pomieszczeniu wyjątkowy klimat!
No Comments