jak przechowywać płytki ceramiczne

Jak przechowywać płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne, choć piękne i niezwykle wytrzymałe, narażone są na różne urazy mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak woda, wilgoć czy wysokie i niskie temperatury. Dlatego po ich zakupie i jeszcze przed samym montażem należy zadbać o to, aby glazura czy terakota były odpowiednio przechowywane. Co więcej, należy układać je w odpowiedni sposób podczas transportu – tylko wtedy będziesz mieć pewność, że nie ulegną one jakimkolwiek uszkodzeniom. Sprawdź, jak przewozić kafelki i jakie powinny mieć zapewnione warunki podczas przechowywania.

Jak prawidłowo ułożyć płytki w czasie transportu?

Choć wielu z nas decyduje się na zamówienie glazury i terakoty przez internet, wciąż spora część inwestorów kupuje je w sklepach stacjonarnych, co wiąże się z koniecznością ich samodzielnego przetransportowania do mieszkania czy domu. Niestety, już na tym wczesnym etapie łatwo o popełnienie błędu, który może mieć negatywne konsekwencje, np. zarysowanie albo pęknięcie kafli. Aby uniknąć takiego problemu, warto zadbać zarówno o małe, jak i duże płytki. W jaki sposób?

Warto wiedzieć, że kafelki, nawet te najbardziej wytrzymałe i o odpowiedniej klasie ścieralności, mogą ulegać zarysowaniom, dlatego warto przewozić je na zafoliowanych paletach. Jeszcze przed ich ułożeniem należy zastosować przekładki z tektury, dzięki czemu płytki nie będą ułożone bezpośrednio na palecie. Co więcej, należy kłaść je pionowo – tak, aby opakowania były umieszczone na dłuższej krawędzi i bardzo blisko siebie i by nie przemieszczały się w czasie przewozu. W celu ustabilizowania kafelek, należy wypełnić wszelkie puste przestrzenie między nimi, co także ochroni je przed urazami mechanicznymi.

Szczególne standardy bezpieczeństwa warto zastosować zwłaszcza w przypadku płytek ściennych, np. z glazury, których trwałość jest mniejsza od terakoty czy gresu. Polecamy także uważać na wielkoformatowe płytki, które pomimo dużej wytrzymałości nie są całkowicie odporne na uszkodzenia.

Gdzie i jak przechować kafelki?

Kiedy już przywieziesz towar, Twoim zadaniem jest przechowanie płytek w odpowiednich warunkach. Jeżeli planujesz remont za jakiś czas, znajdź dla nich odpowiednie miejsce.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że płytki nie są mrozoodporne i mogą zostać uszkodzone w wyniku działania negatywnych czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu czy śniegu. Nie polecamy więc układania płytek wielkoformatowych czy jakichkolwiek innych na zewnątrz, ponieważ wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem. Najlepiej przechować je w suchym i ciepłym pomieszczeniu (najlepiej z ogrzewaniem) – np. w mieszkaniu lub domu. Dopuszczalne jest też umieszczenie kafelek w piwnicy lub garażu, ale tylko wtedy, gdy są one odporne na mróz i odznaczają się niską nasiąkliwością wodną, jak płytki gresowe.

To jednak nie wszystko. Płytki należy ułożyć na odpowiednim, wcześniej przygotowanym podłożu – najlepiej suchym, utwardzonym i pozbawionym wszelkich nierówności. Użyj elastycznej folii budowlanej (zarówno od dołu, jak i góry), która zabezpieczy kafle przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami. Jest to niedrogie rozwiązanie, a pozwoli Ci uniknąć wielu ewentualnych problemów – zwłaszcza, jeżeli decydujesz się przechowywać płytki w garażu lub piwnicy.

Pamiętaj! Większe płytki ustawiaj pionowo, a nie na sobie. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kafelki, które zakupisz, odznaczać się będą bardzo wysoką wytrzymałością i trudno będzie je uszkodzić, zainwestuj w najbardziej trwały gres.

Dlaczego należy zabezpieczyć i odpowiednio przechowywać płytki ceramiczne?

Zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe (zwłaszcza te cienkie i kruche) mogą ulec uszkodzeniu – zarówno podczas niewłaściwie przygotowanego transportu, jak też podczas przechowywania (również w niewłaściwym wnętrzu). Do najczęstszych problemów zaliczamy tutaj pęknięcia, zarysowania, a także utratę parametrów (takich jak antypoślizgowość). Co więcej, niektóre płytki rektyfikowane mogą nasiąknąć wodą, przez co powstaną na nich mało estetyczne naloty. W efekcie wykończenie nimi ścian czy posadzek może nie przynieść wystarczająco satysfakcjonującego efektu. Na szczęście transport płytek, a także wykonanie odpowiednich zabezpieczeń nie stanowi większego problemu, dlatego możesz łatwo uniknąć wszystkich wymienionych problemów.

Oczywiście warto pamiętać również o tym, by prawidłowo użytkować płytki podczas samego montażu. Używaj więc odpowiedniej zaprawy klejącej, stosować prawidłowe szerokości fug i odpowiednio przygotować podłoże (najlepiej skorzystać z usług fachowców. Należy także inwestować w wysokiej jakości płytki, które będą wykonane z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów i w efekcie pozostaną piękne oraz estetyczne na przestrzeni wielu lat.

Chcesz zainwestować w najlepsze płytki ceramiczne? Sprawdź ofertę Mirad – oferujemy wyłącznie rozwiązania cenionych producentów, między innymi z Włoch czy Hiszpanii, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Ich zakup ograniczy ryzyko zarysowania, pęknięcia czy utraty parametrów kafelek do absolutnego minimum!

admin

About admin

No Comments

Dodaj komentarz

MIRAD

Aleja Nadwiślańska 262
05-420 Józefów

KONTAKT

tel. +48 22 851 12 89

mail. info@mirad.pl

© 2017 MIRAD - kreator zmian

facebook