jak odnowić płytki ceramiczne

Jak odnowić płytki ceramiczne? Sprawdzone sposoby!

Płytki ceramiczne to najlepszy sposób na wykończenie ścian i podłóg w łazience czy kuchni. Są piękne, wytrzymałe i funkcjonalne, jednak z czasem mogą nieco tracić na estetyce. Na szczęście nie musisz od raz decydować się na zakup nowych płytek – możesz odnowić te zamontowane. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne! Jak odnowić płytki ceramiczne? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Jak odnowić płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne, dzięki ponadprzeciętnej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych, rzadko ulegają zniszczeniu. W intensywnie użytkowanych pomieszczeniach często dochodzi jednak do ich zabrudzenia, co może znacznie obniżać estetykę kafelek.

Zanim więc zdecydujesz się na zakup nowych płytek albo skorzystanie z któregoś z poniższych sposobów, spróbuj bardzo dokładnie je wyczyścić – być może będzie to sposób na przywrócenie ich piękna. Nie musisz stosować do tego celu silnych detergentów – w większości przypadków pomocny okaże się roztwór wody z octem. Wystarczy, że do 4 litrów wody dodasz pół szklanki octu.

Jeżeli to nie pomogło, możesz skorzystać z kilku metod renowacji . Jak odnowić płytki ceramiczne?

Malowanie płytek ceramicznych

To jeden z najlepszych i jednocześnie najprostszych sposobów na odnowienie płytek ceramicznych. Pokrycie ich farbą pozwoli przywrócić im piękny wygląd i odmienić oblicze pomieszczenia. W ten sposób zamaskujesz niedoskonałości i, wybierając odpowiedni środek, zabezpieczysz płytki przed działaniem wody.

Jaką farbę wybrać? Przede wszystkim taką, która jest dedykowana płytkom ceramicznym, a do tego sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych. Warto także zwrócić uwagę na fakturę kafelek – wybieraj wyłącznie takie farby, które będą odpowiednie do powierzchni matowych, szkliwionych lub szorstkich (w zależności od tego, jakie płytki posiadasz).

Renowacja fugi

Niekiedy odpowiedź na pytanie „jak odnowić płytki ceramiczne?” nie będzie potrzebna – wpływ na ich estetykę mają bowiem fugi, które z czasem brudzą się i wyglądają mało estetycznie. Wystarczy wyczyścić je za pomocą specjalnego, skoncentrowanego detergentu albo… sokiem z cytryny lub sodą oczyszczoną.

W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się wymiana fugi – użyj do tego odpowiedniego skrobaka i wypełnij szczeliny nową zaprawą. Pamiętaj, że zadanie to wymaga precyzji, dlatego w sytuacji, gdy nie czujesz się na siłach, warto skorzystać ze wsparcia fachowca.

Nowe na stare

Jeżeli odnowienie płytek ceramicznych nie jest możliwe, warto pomyśleć o zakryciu ich nowymi kafelkami – bez skuwania starych! Aby ostateczny efekt spełnił Twoje oczekiwania, pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu powierzchni i zastosowaniu odpowiedniej zaprawy klejącej o podwyższonej przyczepności do podłoża.

Jak odnowić płytki ceramiczne w inny sposób? Możesz np. zastosować specjalne naklejki, które do złudzenia przypominają płytki albo inne materiały stosowane do wykańczania ścian. Są proste w montażu i dają naprawdę spektakularny efekt!

admin

About admin

No Comments

Dodaj komentarz

MIRAD

Aleja Nadwiślańska 262
05-420 Józefów

KONTAKT

tel. +48 22 851 12 89

mail. info@mirad.pl

© 2017 MIRAD - kreator zmian

facebook