Czym odtłuścić płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne to znakomity sposób na wykończenie ścian i podłóg w łazience, kuchni oraz innych pomieszczeniach. Są trwałe, piękne i przez długi czas zachowują swoje właściwości. Co więcej, z czasem możesz je pomalować, co pozwoli Ci na zmianę wyglądu podłoża. Jednak chcąc odświeżyć płytki w kuchni lub łazience, powinieneś w pierwszej kolejności usunąć z nich wszelkie zabrudzenia oraz zadbać o ich odtłuszczenie. Sprawdź, jak to zrobić bezpiecznie i efektywnie!

Malowanie płytek od czego zacząć?

Malowanie płytek to szybki sposób na przywrócenie ich pięknego wyglądu albo zmianę oblicza wnętrza. Zanim jednak zdecydujesz się nałożyć farbę, powinieneś odpowiednio przygotować swoje kafle, by cały proces przebiegł bez jakichkolwiek problemów. Jak to zrobić?

Oczywiście pierwszym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie samych płytek łazienkowych lub kuchennych oraz elementów, których nie będziesz malować. Najlepiej zrobić to za pomocą taśmy malarskiej oraz specjalnych folii, dzięki którym remont przebiegnie bez większych problemów, a Ty unikniesz trwałego zabrudzenia podłoża.

To jednak nie wszystko. Wieloletnie użytkowanie płytek kuchennych lub łazienkowych sprawia, że na ich powierzchni pojawiają się brud, tłuste plamy, a nawet pleśń. Dzieje się tak pomimo tego, że kafelki są niezwykle odporne na wilgoć, a utrzymanie ich w czystości nie należy do najtrudniejszych zadań. Zanim więc zdecydujesz się na malowanie płytek w kuchni, powinieneś pamiętać o ich czyszczeniu oraz usuwaniu tłuszczu czy kamienia. Istnieją domowe sposoby, dzięki którym zrobisz to bez większych problemów.

Czym wyczyścić płytki ceramiczne?

Sposoby na czyszczenie płytek, w tym glazury, terakoty czy gresu, są bardzo różnorodne. Czym wyczyścić kafelki w kuchni lub łazience? Wystarczą Ci ocet i soda oczyszczona! Wystarczy stworzyć na ich bazie odpowiedni roztwór (np. pół szklanki octu na 4 litry wody), a następnie nanieść go na powierzchnię kafli przy pomocy delikatnej ściereczki. Dzięki temu nie tylko usuniesz nawet trudne plamy, ale również ograniczysz do absolutnego minimum ryzyko powstania mało estetycznych smug.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przetarcie płytek w łazience lub kuchni płynem do mycia naczyń. Jeżeli natomiast to nie pomaga, skorzystaj z odpowiednich, delikatnych detergentów, a następnie spłucz je czystą wodą. Pamiętaj jednak, że powinny one być dopasowane do konkretnej powierzchni płytek. Możesz także wykorzystać mop parowy, który pozwoli Ci szybko przygotować kafelki do pomalowania.

To jednak nie koniec. Musisz także wyczyścić fugi. W spoinach między płytkami mogą bowiem gromadzić się brud oraz pleśń, a niewyczyszczone będą prezentowały się mało estetycznie. Oczywiście możesz zrobić to samodzielnie – przy pomocy szczoteczki do zębów. Do czyszczenia fug i kafelek ponownie sprawdzi się ocet lub płyn do mycia naczyń.

Uwaga! Zanim rozpoczniesz malowanie płytek łazienkowych, powinieneś również wyrównać ich powierzchnię – najlepiej drobnym papierem ściernym. Takie szorowanie usunie ubytki i poprawi przyczepność farby, dzięki czemu powłoka będzie doskonale przylegała do powierzchni.

Jak odtłuścić płytki podłogowe lub ścienne?

Czas przejść do najważniejszego punktu programu. Zanim rozpoczniesz nanoszenie farby, powinieneś także wyczyścić kafelki z tłuszczu. Jeżeli masz do czynienia ze szczególnie trudnymi plamami, polecamy Ci zakup odpowiednich środków odtłuszczających – podczas ich wyboru zwróć uwagę na markę, konsystencję oraz efekty, jakie zapewnia konkretny produkt (np. może on dodatkowo nabłyszczać płytki). Do Twojej dyspozycji są specjalne mleczka, pasty oraz preparaty w sprayu – przed ich zastosowaniem dokładnie przeczytaj wytyczne producenta, dzięki czemu cały proces przebiegnie prawidłowo i bez jakichkolwiek problemów.

A jak wyczyścić kafelki w kuchni z tłuszczu domowymi metodami? Bez zaskoczenia – również w tym wypadku doskonale sprawdzą się soda i ocet. Do 100 ml wody dodaj 3 łyżki sody lub 50-100 ml octu, a następnie pozostaw roztwór na kilka minut. Pamiętaj tylko, by po procesie czyszczenia usunąć pozostałość preparatu czystą wodą, dzięki czemu nie powstaną zacieki.

Ocet i soda, podobnie jak płyn do mycia naczyń, sprawdzają się w przypadku każdego rodzaju płytek w kuchni i łazience. Oczywiście jeżeli domowe metody nie przyniosą Ci pożądanego rezultatu, skorzystaj ze wspomnianych wcześniej specjalistycznych preparatów.

Malowanie płytek ceramicznych – jaką farbę wybrać?

Jeżeli usunąłeś wszelkie zabrudzenia i tłuste plamy z płytek, możesz je pomalować. Istotny jest jednak wybór odpowiedniego środka, dzięki któremu uzyskasz doskonały efekt. Jakich farb do płytek używać?

Płytki na ścianach lub podłogach w kuchni warto pomalować emalią akrylową, która jest odporna na działanie wilgoci, uszkodzenia oraz wysokie temperatury. Na podłodze możesz także skorzystać z farby epoksydowej lub bezbarwnego lakieru poliuretanowego, który odświeży wygląd kafli. Pamiętaj tylko, że niektóre farby wymagają zastosowania specjalnej warstwy podkładowej, która zapewnia im przyczepność.

Uwaga! Pomalować płytki możesz odpowiednim wałkiem, co przyspieszy cały proces. Jeżeli fugi mają mieć inny kolor, skorzystaj z małego pędzelka, dzięki czemu uzyskasz doskonały efekt wizualny.

Chcesz uniknąć malowania płytek? Zainwestuj w nowe kafle!

Wiesz już, jak powinno przebiegać malowanie płytek krok po kroku, jednak nie zawsze proces ten da Ci gwarancję tego, że efekt, jaki uzyskasz, będzie doskonały. Jeżeli więc wolisz uniknąć ryzyka, polecamy Ci nowe płytki, które znajdziesz w ofercie Mirad. To gwarancja estetyki, trwałości oraz przystępnych cen – dlatego wybiera je tak wielu klientów.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno płytki ceramiczne, takie jak glazura czy terakota, jak też gres – idealny nie tylko do wnętrz, ale i na balkony, tarasy czy elewacje. Ogromny wybór wzorów, kolorów i wymiarów kafli sprawi, że z całą pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie!

admin

About admin

No Comments

Dodaj komentarz

MIRAD

Aleja Nadwiślańska 262
05-420 Józefów

KONTAKT

tel. +48 22 851 12 89

mail. info@mirad.pl

© 2017 MIRAD - kreator zmian

facebook